Komunitní plán rozvoje sociálních služeb města Poděbrady a okolí

b_0_600_0_00_images_phocagallery_foto_cpkp_stc_Podebrady_p1120058hh.jpg I vy můžete přispět ke zlepšení kvality života obyvatel Poděbradska. Snad každý z nás se setkal se životní situací, kterou člověk již sám nemůže zvládnout a potřebuje pomoc. Může se jednat o seniora, který již nezvládá péči o domácnost, maminku, jež potřebuje pomoc s péčí o své dítě se zdravotním postižením, rodinu, která se díky neznalosti, případně díky své nezodpovědnosti, dostala do finančních problémů a hrozí ji ztráta bydleni. A jistě bychom našli ještě spoustu dalších případů. Většinou tyto „příběhy“ známe jen ze svého okolí. Je třeba si však uvědomit – i když si to nyní možná ani nepřipouštíme – že do těchto a podobných situaci se může dostat kdokoliv z nás.

Pro každého je tedy důležité, aby měl jistotu, že v danou chvíli nalezne účinnou a odbornou pomoc, a to především v podobě dobře nastavených, dostupných a efektivně fungujících sociálních služeb. Správné nastaveni těchto služeb nemusí byt (a v lepším případě by ani byt nemělo) jen v rukou politiků a úředníků našeho města. My všichni máme možnost do tohoto procesu zasahovat a to především prostřednictvím komunitního plánovaní.

 Co to vlastně komunitní plánování sociálních služeb je? V prvé řadě se jedna o proces, který dává komunitě, tedy nám všem, možnost aktivního zapojeni do rozhodování. Cílem tohoto plánovaní je nastavit síť sociálních služeb skutečným potřebám obyvatel daného území (města či regionu) tak, aby finanční prostředky vynakládané na tyto služby byly smysluplně využívány. Jde tedy nejen o společné hledání toho, co zde lidi trápí, jaké služby jim scházejí, jaké jsou pro ně nedostatečné, ale cílem je také navrhovat reálná a konkrétní řešeni daných problémů. Základní podmínkou, aby se toto vše správně podařilo, je zapojeni široké veřejnosti, a to například formou veřejných setkání nebo prostřednictvím pracovních skupin k aktuálním tématům.

Uvědomme si, že každý občan Poděbrad – tedy díky vašim životním zkušenostem i vy osobně – může být účasten komunitního plánování a jeho názory a postřehy jsou vítány. V blízké době v Poděbradech plánujeme setkávání s občany, která budou vždy zaměřena na konkrétní problematiku. O všem vás budeme v předstihu informovat, a to nejen prostřednictvím Poděbradských novin, ale i na internetových stránkách města Poděbrady. Můžete se také zapojit do projektu v rámci jednotlivých pracovních skupin. Každý tak má možnost vybrat si formu spolupráce a oblast, kterou považuje za „tu svou“. Záleží jen na vás!

Tímto rovněž již předem děkujeme všem, kteří se do procesu zapojí a tím podpoří rozvoj našeho města. Vždyť právě úroveň peče o seniory, osoby se zdravotním postižením a osoby v těžkých životních situacích je znakem vyspělosti občanské společnosti. Těšíme se na spolupráci s Vámi!

Za realizační tým koordinátorka projektu Mgr. Petra Dobiášová

Kontakty: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 775 760 353

Tento projekt je financován z Evropského sociálního fondu ČR, OP Lidské zdroje a zaměstnanost a zajišťuje ho zajišťuje Centrum pro komunitní práci střední Čechy ve spolupráci s Městským úřadem Poděbrady.

Napsali o nás:

Článek v Poděbradských novinách

Výstupy projektu:

Sociodemografická analýza města Poděbrady a okolí

Analýza poskytovatelů sociálních služeb města Poděbrady a okolí

Analýza potřeb dětí a mládeže trávící volný čas na ulici

Analýza potřeb rodiny se zaměřením na potřeby dětí, mládeže a rodiny s dětmi se zdravotním postižením

Analýza potřeb dětí z dětský domovů

Komunitní plán sociálních služeb města Poděbrady a okolí na období 2015 - 2019

Akční plán komunitního plánu sociálních služeb města Poděbrady a okolí na období 2015 2016

Katalog poskytovatelů sociálních a návazných služeb města Poděbrady a okolí

 

www.socialnipomoc-podebrady.cz

CpKP střední Čechy podpořili