Respekt v komunikaci - závěrečná zpráva o projektu

b_0_600_0_00_images_cpkp-animals-dl-font-covers.jpgDíky podpoře Nadace Rozvoje Občanské Společnosti jsme realizovali projekt Respekt v komunikaci, který se zaměřil na komunikační bariéry, se kterými se někteří z nás při návštěvě různých institucí potýkají. I po realizaci uvedeného projektu, našim cílem nadále je, mimo jiné, minimalizovat komunikační bariéry těchto občanů při návštěvě městských úřadů, obcí, nemocnic a dalších veřejných institucí. Jedná se o osoby se smyslovým postižením, seniory a další komunikačně znevýhodněné občany. Hlavním cílem našich aktivit je zvýšení komunikačních dovedností nejenom pracovníků těchto institucí, ale i podpora těch, kterých se bariéry týkají.

Díky podpořenému projektu upozorňujeme na to, jak zajistit bezbariérovou komunikaci. Umožnit nevidomému, který na úřad přijde, klidné řešení potřebných věcí, které potřebuje. Někdy stačí odpovědná osoba, která nevidomého doprovodí, přístupné formuláře v elektronické podobě, neříkat „posaďte se“, ale říct, „posaďte se, židle je po Vaší pravé straně“. Nebo se jednoduše zeptat, co daný člověk potřebuje. Vědět, co mám udělat, když přijde nedoslýchavý, který může velmi dobře mluvit, ale přece jen hlas na druhé straně slyší nedostatečně. Někteří říkají „slyším, ale nerozumím, co říkáte“. Možná stačí v tu chvíli otočit monitor počítače a vše, co se říká, na něj napsat. Potkání s neslyšícím se neobejde bez přítomnosti tlumočníka, který zajistí plynulou komunikaci. Ne každý neslyšící rozumí všemu, co je uvedeno v českém jazyce, pro neslyšícího je to často cizí jazyk, který nikdy neslyšel. Pokud přichází občan seniorského věku, nepřekvapí nás to, ale i ten to má v určitém věku ztížené. Co máme dělat? Komunikovat s respektem.

A kdo přijde příště? Nevíme. Na každém komunikační bariéru nepoznáme. Pokud nás ale napadne, že člověk, který stojí před námi, nám nerozumí dobře, tak na něco určitě přijdeme. Musíme jen chtít.

Odkaz na video s překladem textu do českého znakového jazyka: https://vimeo.com/160724241/84cfca1953

Odkaz na video s ukázkou limitů a správných postupů pro komunikaci s osobami s komunikačními bariérami: https://vimeo.com/cpkpstc

Odkaz na video z realizovaných workshopů: https://vimeo.com/168622121

Webová verze NÁVODu k bezbariérové komunikaci dostupná na www.respektvkomunikaci.cz i pro prohlížení prostřednictvím mobilních telefonů

MAPA a letáky ke stažení zde: http://respektvkomunikaci.cpkp.cz/ke-stazeni/

Za tým CpKP střední Čechy

Martina Macurová, garantka projektu

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 775 764 414

a

Petra Štěpová, manažerka projektu

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 773 661 130

CpKP střední Čechy podpořili